Inbjudan till dialogmöte om Sámi Duodjis butiks riktlinjer.
OBS! Dialogmötet om Sámi duodjis butiks riktlinjer är inställt, vi kommer hitta ett nytt datum vid en annan tidpunkt. Dialogmötet om Mästar- och Gesällbrevsbestämmelser kommer genomföras som planerat.
Hej Vätnoe/Duöjjie/Duojje/Duodje/Duodji-utövare!
Sámi Duodji håller på att uppdatera och revidera butikens riktlinjer, och vi behöver din hjälp!
Vi vill bjuda in dig som arbetar med vätnoe / duöjjie / duojje / duodje / duodji till ett samtal där vi får ta del av dina tankar och idéer kring hur riktlinjerna kan förbättras och anpassas för att på bästa sätt stötta och stärka duojárat/vytnesjäjjah.
Varför är detta viktigt?
Dina erfarenheter och perspektiv är ovärderliga i arbetet med att säkerställa att våra riktlinjer speglar och stödjer verkligheten för samiska hantverkare.
Anmälan
Varmt välkommen att göra din röst hörd och bidra till framtidens duodji!
När: 27 november 2024
Var: Hotell Jokkmokk
Resa: Sámi Duodji erbjuder reseersättning enligt Skatteverkets riktlinjer. Ersättning utgår för resa med egen bil eller det billigaste färdsättet. Vänligen spara dina kvitton och lämna in dem i samband med ditt besök.För att underlätta planeringen ber vi dig att i din anmälan uppge vilket färdsätt du planerar att använda samt om du är öppen för att samåka med andra deltagare.
Anmälan: Vänligen anmäl dig via denna länk https://forms.gle/7FbDeUkJRSRkRCQcA
senast den 25 november.
Samma dag anordnar vi ett dialogmöte om Gesäll- och Mästarbrevsbestämmelser på förmiddagen. Läs mer på länken nedan:
https://sameslojdstiftelsen.com/inbjudan-till-dialogmote-om-gesall-och-mastarbrevsbestammelser-inom-duodji/
Vi frågor kontakta gärna
Johanna Njaita
070 591 28 93
johanna.njaita@sameslojdstiftelsen.com